Mantas Stulgaitis. Kodėl aš balsuosiu už Gitaną Nausėdą?


2019-05-20 17:58 
Pripažinkime, idealaus kandidato, kuris galėtų užimti prezidento postą antrame ture, nėra, tačiau, atlikdamas pilietinę pareigą, privalau balsuoti ir balsuosiu už tą, kuris labiausiai atitinka mano prezidentinę viziją.

Mano įsitikinimu, prezidentas pirmiausia turi vienyti, telkti piliečius ir būti visiems vienodai teisingas. Tai pažymima ir aukščiausiame šalies teisiniame dokumente – Konstitucijoje: „Išrinktas Respublikos Prezidentas <...> prisiekia <...> sąžiningai eiti savo pareigas ir būti visiems lygiai teisingas.“ 

Neseniai viename iš portalų perskaičiau kandidatės į prezidentus I. Šimonytės straipsnį pavadinimu „Lietuva, kuri lygiai teisinga visiems“. Akimirką nustėrau ir pagalvojau: negi tai tas pats žmogus, kuris, iki prieš pasirodant šiai publikacijai, kelios dienos atgal, pareiškė, kad „su Darbo partijos ir Tvarkos ir teisingumo partijos lyderiais diskutuoti apie paramą rinkimuose tikrai neketinu“. Išgirdus šį pasisakymą, man kilo bent keli klausimai: Kuo žmonės, remiantys šias partijas, yra blogesni? Kodėl Lietuvos piliečiai yra skirstomi į blogesnius ir geresnius? Ar tai yra žmones vienijančio ir žadančio „teisingą Lietuvą visiems“ prezidento retorika?

Lietuva lygiai teisinga visiems, bet reiktų suprasti, kad yra „lygesnių“, kiti nurašyti, neįdomūs, rūšiuojami kaip batai dėvėtų rūbų parduotuvėje.Mano įsitikinimu, prezidentas pirmiausia turi vienyti, telkti piliečius ir būti visiems vienodai teisingas.

Ar girdėjote, kad kandidatas Gitanas Nausėda vartotų žmones žeminančią leksiką? G.Nausėda neskubėjo skelbti deklaracijų ir netgi pareiškė, kad, jo manymu, tokia retorika yra  „šias partijas remiančių žmonių įžeidimas“.
G. Nausėda išlaiko solidaus ir diplomatiško kandidato laikyseną, kas, mano nuomone, tiesiog būtina prezidentui.
G. Nausėda taip pat pasisako už minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) kėlimą, nors anksčiau į šią idėją žiūrėjo skeptiškai. Vis dėlto akivaizdu, kad MMA kėlimas, kaip buvo nuogąstaujama prieš keletą metų, ne pablogino Lietuvos ekonominio konkurencingumo bei Lietuvos finansinio stabilumo, o atvirkščiai ­– pagerino mažiausiai uždirbančių piliečių gyvenimo sąlygas.

Man priimtina G. Nausėdos pozicija ir regionų politikos klausimais. Kandidatas aiškiai ir konkrečiai išdėstė savo viziją regionų politikos klausimais. I. Šimonytės balso šiuo klausimu neteko girdėti, nors kandidatų vizija itin svarbi, nes dėl mažėjančio gimstamumo ir emigracijos regionai nyksta kosminiu greičiu ir tai didelė problema šalies ekonominiam ir socialiniam stabilumui.

Užsienio politika bene svarbiausia prezidento kompetencija. Pažymėtina, kad G. Nausėda turi labiau priimtiną poziciją užsienio politikos klausimais. G. Nausėda neatmeta politinio dialogo galimybės su Rusija ir Baltarusija, tai - svarbus aspektas, nes iki šiol vykdyta užsienio politika pasižymėjo perdėtai agresyvia retorika, kuri tik blogino santykius su kaimynais. Panašu, kad kandidatė I. Šimonytė yra nusiteikusi toliau tęsti šią užsienio politikos kryptį.

Priminsiu, kad prezidentas yra ir vyriausiasis ginkluotojų pajėgų vadas. G. Nausėda buvo vienintelis kandidatas, kuris buvo susitikęs su Lietuvos kariuomenės vadu generolu leitenantu Jonu Vytautu Žuku. Nors čia kilo didelis skandalas, kad kandidatas politikuoja traukdamas nepolitinės struktūros vadovą į politiką, tačiau šioje vietoje aš žvelgčiau kitu kampu – labai gerai, kad asmuo, pasiryžęs tapti prezidentu, susitinka su kariuomenės vadu siekdamas giliau susipažinti su kariuomenės struktūra, vadovais, eiliniais kareiviais, nes būtent prezidentui reikės skirti naują kariuomenės vadą, kurio kadencija baigiasi šių metų liepos mėnesį. Be kita ko, tai parodo, kad galbūt būsimasis šalies vadovas atsakingai žiūri į šalies gynybą ir pagrindinį gynybos garantą – Lietuvos kariuomenę.

Tai tik keli mano pastebėjimai, kodėl man imponuoja G. Nausėda ir kodėl esu pasiryžęs atiduoti savo balsą jam. Mano įsitikinimu, Gitano Nausėdos prezidentinė vizija ir nuostatos, susijusios su požiūriu į žmones, užsienio politika ir valstybės gynyba, man yra priimtinesnės už I. Šimonytės.